نجومبارش شهابي اونم از نوع اژدها

سلام


آن نوارهای باریک در آسمان چیست؟ آنها شهاب هایی از بارش شهابی اژدهای هستند که در اوایل این ماه به اوج بارش رسیدند. تصویر ترکیبی بالا در طول 90 دقیقه بارش شهابی اژدهایی از آسمان ویرانه های سلتیک کاپوتی در استان باداجوز اسپانیا گرفته شده است.

ذراتی که باعث به وجود آمدن این شهاب می شود ، به طور معمول به اندازه ی یک ریگ هستند که مدتها پیش از هسته ی دنباله دار 21P/Giacobini-Zinner جدا شدند. بسیاری از شهاب سنگ های فوق را می توان به تک منبع نوری که مرکز آن صورت فلکی اژدها (دراکو) بود نسبت داد. گزارش بارشهای شهابی امسال نشان می دهد که بارش شهابی اژدهایی امسال به طرز غیر منتظره ای خوب بوده است.تمرکز بارش شهابی و اوج این بارش ، 8 اکتبر در ساعت 8pm به وقت UT گزارش شده است.

شدیدترین بارش شهابی اژدهایی در سالهای 1933 و 1946 اتفاق افتاد که هزاران شهاب در هر ساعت مشاهده می شد ، چراکه زمین در آن زمان ، توسط ذرات متراکم به جا مانده از ستاره دنباله دار شخم زده شد. اگرچه بارش شهابی اژدهایی هرساله و در ماه اکتبر اتفاق می افتد ، اما معمولا تخمین زدن اینکه تا چه حد بارش اژدهایی هر سال می تواند شدید باشد بسیار مشکل است.

چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 توسط محمدرضا اصولی |

خوشه پروين (m45)

سلام

خوشه پروین یا "ثریا" را بسیاری می‌شناسند.  خوشه پروین نام خوشه‌ای در صورت فلکی گاو که به «هفت خواهران» هم مشهور است. در لیست مسیه M45 نام‌گذاری شده است.

قدیمی‌ها که خیلی راحت آن را در آسمان پیدا می‌کنند. با نزدیک شدن زمستان برای مشاهده آن در ساعتهای قبل از نیمه شب ، بالای سرتان را نگاه کنید. لکه مه آلودی می‌بینید که با کمی دقت چند ستاره هم در آن می‌توان تشخیص داد. تیز بینی چشمانتان را با شمارش ستاره‌های خوشه پروین بیازمایید! در هوای آلوده شهرهای بزرگ معمولا فقط 4 تا 5 ستاره پروین را می‌توان دید. اگر در شبی صاف تا 6 ستاره در پروین توانستید ببینید، دید چشمانتان عادی است. در برخی شبهای صاف می‌توان تا 8 ستاره را نیز در پروین شمارش کرد.

 M45 ، خوشه پروین یا ثریا


ادامه مطلب

شنبه بیست و ششم شهریور 1390 توسط محمدرضا اصولی |

صورت فلکی ذات الکرسی

ایـــــن صـــورت فلکـــی را در تمـــام فصـــول ســال در نیمکره ی شمالـی و در نــزدیکـی آندرومــدا(andromeda) و برساووش (perseus) است و با کمک دب اکبر به راحتی میتوان آنرا یافت که به شکل M یا W و از صورتهای فلکی دور قطبی محسوب می شود.

ذات الکرسی در اساطیر :

در مورد این صورت فلکی قدیمی افسانه ای است که حکایت می کند ؛ " کاسیوپیا " (ذات الکرسی) ، زن "سفه ئوس " (قیفاووس) پادشاه "اتیوپی" بود که با دخترش " آندرومدا " به زیبایی شان بسیار میبالیدند . خدایان از این کار آنها خوششان نیآمد و غولی بنام " سه توس " ( قیطس ) مأمور کشتن آنها شد. اما " پرسه اوس " (پرساوش) به کمکشان می آید و با نشان دادن سر " مدوزا " ،" سه توس " را به سنگ تبدیل میکند . پیش از آن شاه و ملکه قول داده بودند که در صورت نجات دخترشان از دست " سه توس " ،او را به ازدواجش در آورند، اما بد قولی کردند و در نتیجه پرساوش همه را سنگ کرده و در آسمان قرار داد.

اجرام مهم قابل مشاهده :

M 52 : خوشه باز M52 دارای ستارگان پر حرارت و سفید رنگی است و از این رو خوشه نسبتأ جوانی است.M 52 یا NGC 7654 دارای قدر 7 و قطر 14 دقیقه است.


خوشه باز M52  با قدر7

 

M 103 : یا NGC 581 خوشه باز از قدر 7/4 و قطر تقریبی 6 دقیقه است ودر کنار دلتای ذات الکرسی قرار دارد.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر کلیک کنید .
خوشه باز M103 با قدر 4.7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ستارگان :


آلفــای ایــن صورت فلکی یعنــی صدر ذات الکرسی ( در عربی به نام حیوان چهار پا ) یک ستاره ی تقریبأ متغیر است که قدرش 2/2 می باشد و تا زمین 120 سال نوری فاصله دارد .

گامای آن یا Cih (در زبان چینی به معنای تازیانه است) که یک ستاره ی خرده غول ، در فاصله 730 سال نوری است و قدر آن 1/6 تا 3 بدون امکان پیش بینی تغییر می کند.

ستاره ی اتا که گاهی Achird نامیده می شود که طیف آن G0 V ، قدرش 3/4 و به فاصله ی 19 سال نوری است و همدمی از نوع k با قدر 7 دارد.

 در این صورت فلکی ابر نو اختری وجود داشته که ستاره شناس دانمارکی ( تیکو براهه ) در سال 1572.م انفجار آن را گزارش کرد.

چهارشنبه هفدهم فروردین 1390 توسط فربد رحیمی نیک |

دب اکبر

دب اكبر يكي از مشهورترين و پر داستان ترين صورت هاي فلكي است كه اكثر مردم نام آن را شنيده اند.

دب اكبر يكي از صورت هاي دور قطبي است و در اكثر شب ها در آسمان نيم كره ي شمالي ديده مي شود.شايد به همين دليل بوده است كه قصه پردازي در مورد آن بسيار است..!

نام فارسي دب اكبر " خرس بزرگ" است. همچنين هفت ستاره ی پر نور آن که به شکل آب گردان است با نام هاي هفتورنگ - هفت برادران - هفت داوران و ميهن نيز خوانده مي شد. برای دیدن ادامه مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب

پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389 توسط محمد زاهدی |

دايره البروج

سلام

خورشيد هر ماه در يك صورت فلكي قرار ميگيرد به مجموعه ي اين 12 صورت فلكي دايره البروج مي گويند

نماد ماه ها از دايره البروج آمده است

دايره البروج نسبت به كره سماوي مايل است

برج

نام لاتین

ماه سال

حمل -قوچ

Aires

فروردين

ثور-گاو

Taurus

ارديبهشت

جوزا-دو پيكر

Gemini

خرداد

سرطان-خرچنگ

Cancer

تير

اسد-شير

Leo

مرداد

سنبله-دوشيزه

Virgo

شهريور

ميزان-ترازو

Libra

مهر

عقرب-كژدم

Scorpius

آبان

قوس-كمانگير

Sagittarius

آذر

جدي-بزغاله نر

Capricornus

دي

دلو-آبكش

Aquarius

بهمن

حوت-ماهي

Pisces

اسفند

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Astro_signs.gif

http://img.tebyan.net/big/1388/12/15524034112521951532145225250238112182216229.jpg


جمعه بیستم اسفند 1389 توسط محمدرضا اصولی |

صورت فلکی میزان

نام یک صورت فلکی درنیمکره جنوبی آسمان  ویکی از صورتهای دایره البروجی

بارها شنیده ایم  که صورت فلکی میزان پیشتر جزو صورت فلکی عقرب به شمار می رفته است و نخستین بار رومیان باستان این گروه ستارگان را به عنوان یک صورت فلکی مستقل و جدا از صورت فلکی عقرب مشخص کرده اند . به هر حال این ادعا چندان درست نیست . سابقه تاریخی این صورت فلکی به سال 2000 قبل از میلاد باز می گردد . مردم با این صورت فلکی حتی در دوران بابلیان نیز آشنا بوده اند ، که زمانی را نشان می دهد که در آن ، در نوعی قضاوت پس از مرگ ، روح مردگان " وزن " می شد . میزان در مصر باستان نیز اهمیت و معنای مشابهی داشت . می گویند " آنوبیس " یکی از خدایان مصر باستان که صورتی چون صورت سگ داشته است ، از ترازوی آسمانی برای توزین روح مردگان استفاده می کرده است . تنها زمانی که وزن روح سبک تر از یک پر پرنده بود ، مرده اجازه می یافت به قلمرو خدایان راه یابد و در آنجا پذیرفته شود .

بعدها صورت فلکی میزان به طور شگفت آوری از آسمان صورتهای فلکی محو شد و جزو صورت فلکی عقرب که چسپیده به آن بود به شمار آمد ، تا این که دوباره رومیان آن را به صورت ترازوی الهه عدالت " آسترآ " معرفی کردند .

در آغاز فصل پاییز خورشید به علامت نجومی میزان وارد می شود ، که البته، امروزه دیگر با صورت فلکی هم نامش بر یکدیگر تطابق ندارند . در این زمان برابری شب و روز را شاهدیم ، و به این ترتیب صورت فلکی میزان یا ترازو ، تا به امروز هم نشانه تساوی و توازن به شمار می آید .

این صورت فلکی کوچک همچنین با برج بابل و فانوس دریایی اسکندریه – که جزو عجایب هفتگانه جهان بود – و همچنین با چراغ بزرگی که اغلب آن را در بازوان قیچی مانندش نگاه می دارد ، ارتباط داده می شود .

دوشنبه بیست و پنجم بهمن 1389 توسط محمد زاهدی |

صورت فلکی ازدها

صورت فلکی «اژدها» (Draco) نام خود را از خزنده افسانه‌ای بسیار بزرگی که از دهانش آتش و دود بیرون می‌زده(اژدها)، گرفته است. مکان آن میان «خرس بزرگ» (دبّ اکبر) و «خرس کوچک» (دبّ اصغر) بوده و گرچه یکی از بزرگ‌ترین صورت‌های فلکی است، امّا دارای ستاره‌های چندان درخشانی نیست. مساحت آن 1085 درجه مربع است. در شرایط مناسب، 75 ستاره اژدها را با چشم تنها می‌توان دید و از صورت‌های فلکی است که تاریخ شناسایی‌اش به چهار هزار سال پیش می‌رسد.

دوشنبه بیست و پنجم بهمن 1389 توسط محمد زاهدی |

شاید خورشید دوم بیاید

دومین خورشید در راه است

به گفته دکتر براد کارتر، ستاره غول پیکر «ابط الجوزا» (Betelgeuse) در حال تبدیل شدن به ابرنواختر بوده و در صورت انفجار، تحت تاثیر نور بسیار زیاد آن برای مدتی زمین از دو خورشید برخوردار خواهد بود.

 

«انفجار ستاره می تواند زمین را تا 2012 صاحب دو خورشید کند»، «دومین خورشید در راه است»، «ممکن است زمین به زودی خورشید دومی داشته باشد»، «دو خورشید برای زمین»؛ برخی روزنامه ها و سایت های خبری خارجی چند روزی است با چنین تیترهایی با استناد به اظهارات یک استاد فیزیک دانشگاه کویینزلند در گفت و گو با یک سایت استرالیایی از احتمال مشاهده دو خورشید در آسمان زمین با انفجار یک ستاره سرخ رنگ غول پیکر خبر می دهند، پدیده ای دیدنی و خیره کننده که به ادعای آنها ممکن است طی همین یکی دو سال آینده اتفاق بیفتد!

به گفته دکتر براد کارتر، ستاره غول پیکر «ابط الجوزا» (Betelgeuse) در حال تبدیل شدن به ابر نو اختر بوده و در صورت انفجار، تحت تاثیر نور بسیار زیاد آن برای مدتی زمین از دو خورشید برخوردار خواهد بود.


ادامه مطلب

چهارشنبه ششم بهمن 1389 توسط محمدرضا اصولی |

تصاویر هابل

سلام

هابل یکی از مهمترین تلسکوپهای فضایی است

پس تعدادی از عکس های اون رو پیدا کردم و می خوام تو وبلاگ بذارم و کار فربد رو کساد کنم

در صورت نداشتن اینتر پر سرعت توصیه میشود که به ادامه مطلب مراجعه نکنید

                                                                                                             با تشکر

 


ادامه مطلب

چهارشنبه بیست و دوم دی 1389 توسط محمدرضا اصولی |

آشنایی با صُوَرفلکی

آشنایی با صُوَرفلکی

صورت فلکی شیر
تصویر 1

رصد آسمان کار بسیار آسانی است. همه ی آنچه شما نیاز دارید یک جفت چشم و یک آسمان تاریک است. در شهرها، چراغهای خیابان، آسمان را روشن می کنند و نمی گذارند که ستارگان کم نور آسمان دیده شوند. ولی بیشتر ستارگان پرنور آسمان حتی در شهرها نیز قابل رؤیت هستند.

معمولاً سخت ترین کار، تشخیص یک ستاره یا صورت فلکی برای اولین بار است.

صور فلکی الگوهایی خیالی هستند که از کنار هم قرار گرفتن تعدادی از ستارگان در آسمان ساخته می شوند. صور فلکی معمولاً به نام اشیاء، حیوانات و موجودات افسانه ای خوانده می شوند. بعضی صورفلکی شبیه آن نامی که برایشان گذاشته اند هستند، ولی بقیه ممکن است هیچ شباهتی به نام خود نداشته باشند. مثلا صورت فلکی اسد، واقعا شبیه یک شیر است، ولی جَدی (=بُزماهی) شباهتی به این حیوان افسانه ای ندارد: تصاویر 1و 2


ادامه مطلب

دوشنبه بیستم دی 1389 توسط فربد رحیمی نیک |

صورت فلکی دو پیکر

سلام

سه تا چیز است  که باید به شما بگم

  1.  این مطلب در مورد افسانه ی  صورت فلکی دو پیکر 
  2. هفته ی بعد در مورد مو جو دات فضایی صحبت می کنیم
  3. سلام !!!!

 صورت فلکی دو پیکر

این صورت فلکی درشب های سرد و طولانی زمستان می درخشد.به عقیده یونانیان این صورت فلکی شبیه دو برادر می باشد:دو برادر دو قلو به نام های "کاستور"و"پلوکس"پسران زئوس.پولوکس فناپذیر بود اماکاستور بر غم برادرش بشرزاده شد و به همین خاطر عمر محدودی داشت.این دو برادر همواره با هم بودند و با هم مبارزه می کردند. تا این که روزی کاستور در میدان  نبرد جان داد.این جدایی پلوکس را بی تاب کرد و از زئوس خواست او را بکشد تا به دنیای مردگان و نزد برادرش حاضر شود.زئوس که تحت تاثیر این رابطه ی عاطفی قرار گرفته بود به پولوکس گفت:یک روز در بین مردگان و الپ جایگاه خدایان باش. او که شدیدا به برادرش محتاج بود پیشنهاد را پذیرفت بعد ها زئوس هر دو را در اسمان یکی از ماه های زمستان به ستارگان نوید بخش تبدیل کرد. 

 

 

یکشنبه پنجم دی 1389 توسط فربد نادر پور |

صورت فلکی دب اکبر

به نام خدا

 

این مطلب (که درباره ی دّب اکبر است) دومین مطلب درباره ی سری مقالات صورت فلکی ها است

پس بی معطلی سراغ خود صورت فلکی می روم!!!

نام اصلی صورت فلکی : خرس بزرگ ، دّب اکبر ، Ursa Major

نام های دیگر : هفت برادران ، هفت اورنگ

دید کلی:

این صورت فلکی یکی از پر نور ترین و مهمترین صورت های فلکی آسمان نیمکرده شمالی در ماه فروردین است. همه ی هفت ستاره آن با سرعت و جهت گردش یکسان در آسمان حرکت می کنند . و تنها دلیلی که باعث می شود که هر 100.000 سال یک بار ، حالت آن تغیر نماید ، دوستاره ی انتهای ( ستاره عناق و ستاره قائد ) آن است.

بیشتر بدانیم

در این صورت فلکی چندین کهکشان قابل رویت است . در بخش شمالی آن دو کهکشان M81 و  M82 با چشم غیر مسلح دیده می شود.

ستاره های صورت فلکی:

نام های ستارگان این صورت فلکی همگی عربی هستند. نام هفت ستاره ملاقه ی صورت فلکی در شکل نوشته شده است.


افسانه های مرتبط:

بر اساس افسانه های یونانی ، یکی از شاهزادگان یونان به نام کالیستو که معشوقه ی زئوس (خدای خدایان) بود ، مورد خشم و غضب همسر اول زئوس (هرا) قرار می گیرد. هر ا در جستجوی کالیستو بود و زتوس که خشم همسر خود را می دانست ، معشوقه ی خود را به آسمان فرستاد و به صورت یک خرس از او محافظت کرد.

افسانه ی ایسکیمو ها در باره این صورت فلکی می گوید : که روح خرس بزرگ به آسمان رفت و به این وسیله برای خرس ها گاه شماری ساخت که هر گاه این صورت فلکی به زمین نزدیک تر بود خرس ها در عار خود پنهان می ماندند و هر گاه خرس در آسمان اوج می گرفت ، خرس ها نیز غار را ترک می گفتند.

 در تصویر زیر یک نقاشی از نقاش هلندی اقای ون گوک که تصویر این صورت فلکی را نقاشی نموده مشاهده فرمایید.

با تشکر

نوید ابراهیمی


منابع :

زاوش کلوب    و    ویکی پدیا    و     دانش نامه رشد

شنبه چهارم دی 1389 توسط نوید ابراهیمی |

صورت فلکی هایدرا

سلام

در ابتدا یه سری موضوعات اصلی می پردازم مربوط به صورتت های فلکی میپردازم بعد به تحقیق میرسیم!

صورت فلکی: اگر بین چند ستاره (معمولا 2 تا) یه خط فرضی رسم کنیم در پایان شکل خاصی به دست می آید که به آن صورت فلکی می گوییم

بی معطلی سراغ اولین تحقیق خود (درباره ی  صورت فلکی هایدرا)می روم.

و بالاخره ... 

 صورت فلکی آبمار

 

این صورت فلکی دارای 3 ستاره ی اصلی بوده و به عنوان 61امین صورت فلکی بزرگ در آسمان نیمکره جنوبی دیده می شود.

نام لاتین آن Hydrus(Hydra)می باشد این صورت فلکی از جنوب به صورت فلکی سرطان و در شرق به صورت فلکی لیبرا(میزان) مرتبط شده تنها ستاره ی پرنور آن آلفارد یا بتا آبمار نامیده میشود.

تاریخچه: درواقع نام آن از هیولا ی افسانه ای یونان باستان هایدرا(که در اطراف دهکده ی لرنا میزیسته است) گرفته شده است.

این مار 9 سر که در یک درخت کنار مرداب زندگی می کرده است به دلیل این که مردم دهکده ی لرنا را قتل عام میکرد (و پهلوانان بخاطر نفس زهراگین آن می مردند)به عنوان سومین ماموریت از 12 خوان هرکولس(پهلوان یونانی) درنظر گرفته شد.

درپایان مبارزه هرکول به کمک برادرزاده اش هایدرا را شکست داد زیرا هرسر هایدرا که بریده می شد 3 سر بجای آن درمی آمد پس هرکول باید سر را قطع میکرد و برادرزاده اش هم روی محل بریده شده سر روغن جوشان می ریخت و هرکول سراغ سر بعدی می رفت

در پایان یوریسیوس(پادشاه یونان) گفت که قبول نیست چون  هرکول تک نفره آن را شکست نداده و خوان بعدی را ساخت و خود هایرا به فرمان زئوس (خدای خدایان یونانی) به صورت صورت فلکی هایدرا جاودانه شد

(محض اطلاع)دیگر افراد افسانه ای که نامشان برروی صورت فلکی است ( پگاسوس، پرسیوس)

صورت فلکی آب مار در ابتدا  توسط پیتر درکسزون و فردریک دهاتمن کشف شد و توسط جاهان بایار و در سال ۱۶۰۳ نقشه کشی شد.

 

ومنابع: (ویکیپدیا)

(خلیج فارس آنلاين)

 (دیکشنری Encarta)

با تشکر

نوید إبراهيمي


جمعه سوم دی 1389 توسط نوید ابراهیمی |وب سایت ما را در ادرس ها ی زیر ببینید:
www.parsnojom.ir
www.asemaneshab.co.cc
www.nojomi.co.cc
www.astronomys.co.cc
به ما در FACEBOOK بپیوندید
ایمیل ما:

parsnojom@hotmail.com

گاه شماري
اخبار و دانستنی ها
ستارگان
سیارات
سحابی ها و دیگر اجرام آسمانی
کهکشان ها
عکس روز
اصطلاحات
زندگینامه
فرضیات
صور فلکی
دانلودها
معما
دست ساخته های بشر

RSS 2.0

قالب نجوم برای وبلاگ